A musicalek varázsa

2021. augusztus 12. 15:54 - Hanna Anna

macskak-index_exact1600w.jpg

 

A színház világa már egészen kicsi korom óta elvarázsolt. A szüleim sokszor vittek előadásokra, ami mindig fantasztikus élmény volt. Különösen a musicalek tetszettek nagyon, ahol a színészek játszottak, énekeltek, táncoltak, ezek az előadások sokkal nagyobb hatást gyakoroltak rám. Az első musical, amit életemben először láttam, a Vackor nyomában című előadás volt a Madách Színház Stúdiójában. Talán azért is volt rám nagy hatással, mert akkor már szinte kívülről tudtam Kormos István Vackorról szóló történeteit. Teljesen elvarázsolt az előadás, ahol a legtöbb szereplő gyerek volt, babzsákokon ültünk, a színpad egy karnyújtásnyira volt, nem csoda, hogy az egész magába szívott. Hazafelé az úton pedig csak azt kérdezgettem, hogyan lehetnék én is olyan gyerek, aki a színpadon szerepel...

 

A színház varázsa nem pusztán egy fogalom. Amikor a nézőtéren várakozom, a zenészek hangolnak, már akkor tele vagyok izgalommal és tűkön ülve várom, hogy mikor sötétedik el a nézőtér, húzzák szét a függönyöket és gyulladnak fel a színpad fényei. És ami ott megszületik a színpadon, azt az élményt, és üzenetet nem lehet elfelejteni, azt hazaviszem magammal és évekig tartogatom... 

 

A Wikipédia szerint a musical a zenés szórakoztató színház amerikai műfaja, egy különleges színházművészeti ág, amiben a zene, a tánc és a próza egyaránt fontos szerepet játszanak. A New York-i Broadway színházaiból ered és mára már Magyarországon is elterjedt. A színházművészeten belül a modernebb zenés darabokat foglalja magába, őse a daljáték és az operett. Kifejezetten szabad műfaj, az alkotók által formálható, nincsenek megdönthetetlen szabályai. A musical szónak nincs magyar nyelvű megfelelője.

Úgy tudom, hogy az első Magyarországon játszott musical a Macskák című előadás volt a Madách Színházban 1983-ban.

359.jpg

Macskák – Madách Színház

 

Ez az egyik kedvenc musicalem, egy csodálatos darab, ahol a macskák nagyon is emberi tulajdonságokkal rendelkeznek és dalokban adják elő az életüket. Hihetetlen a tánckar koreográfiája, látványosak a jelmezek, gyönyörűek a dalok, mint például az Éjfél, ami a kedvencem. A családom lejátszási listáján azóta is ott vannak a Macskák népszerű dalai.  Nagyon szerencsés vagyok, hogy láthattam tavaly novemberben a Madách Tánc- és Színművészeti Szakgimnázium végzős diákjait a tánckarban, senki nem mondta volna meg, hogy a színpadon diákok táncolnak és nem hivatásos táncosok. Külön büszkeség, hogy én is a Madách Tánciskolába járhatok.

 

Először T. S. Eliot alkotta meg a Macskák könyve című versciklusokat. Majd Andrew Lloyd Webber zeneszerző színpadra vitte 1981-ben a londoni West Enden, amit a budapesti és a new yorki premier követett. A magyarországi ősbemutató közvetlenül a londoni után volt 1983. március 25-én a Madách Színház színpadán Szirtes Tamás rendezésében, Seregi László koreográfiájával. Már három teljes felújítást megért a darab és a legendás macska szerepekben több mint 250 művész lépett színpadra. 2018-ban lett a magyar színháztörténet jubileumaként 35 éves a Madách Színház Macskák című előadása. Idén szeptember 24.-én lesz a Macskáknak a jubileumi 1500. előadása.

 

Egyszer mindenkinek látnia kell!

mary-poppins-index_exact1600w.jpg

Mary Poppins – Madách Színház

 

Nem múlhat el karácsony úgy, hogy ne néznénk meg a Mary Poppinst. Egy varázslat, amit nem lehet megfogalmazni, leírhatatlan színpadi csoda. A főszereplő egy varázslatos képességekkel bíró kivételes dadus, kezében esernyővel és útitáskával, a Cseresznyefa utca 17. szám alatt. A kedvenc jelenetem, amikor Corry néni különleges boltját látogatják meg, azért hogy jó szavakat szerezzenek be. Ekkor hangzik fel a darab egyik híres dala: "Szuperfrenofrenetikomaxikapitális"

A Madách Színházban 2012-ben mutatták be először, most szeptemberben lesz a jubileumi 400. előadás.

 

Mary Poppins az ausztáliai születésű angol Pamela Lyndon Travers fejében született meg, aki évtizedeken át írta a regényeket. 1964-ben először film, majd 2004-ben musical is készült belőle, amit Travers történetei alapján, a Walt Disney és Kameron Mackintosh vitt színpadra a londoni West Enden.

Azóta lehetetlen lesöpörni a világ színpadairól, több díjat is nyert, igazi világsiker lett felnőttek és gyerekek nagy örömére. A varázslata minden embert megérint, a musical egybeötvözi a világ hétköznapjait és meghinti egy csipet varázslattal. És ami a legfontosabb:

 

„Az égen minden csillag néked ragyog, Megtörténhet bármi, hogy ha hagyod...”

unnamed_exact1980w.jpg

Padlás - Vígszínház

 

Ezen a Padláson „Ég és Föld között" minden megtörténhet, akárcsak a mesékben. A szüleim sokat meséltek a darabban szereplő dalokról, ezen nőttek fel, Nagyapámnak még bakelit lemezen is meg volt. Magyar sikerdarab, Presser Gábor, Sztevanovity Dusán és Horváth Péter félig mese, félig musicalje. 1988-ban mutatták be a Vígszínházban Marton Lászól rendezésében, ahol azóta is töretlen sikerrel játsszák. Számtalan vidéki színház is műsorra tűzte, állítólag New Yorkban is dolgoznak a darab amerikai adaptációján. A Padlás a Vígszínház legsikeresebb és legtöbbet játszott darabja. A darab születésekor a Vígszínház pénzügyi helyzete miatt a díszletet korábbi előadások színpadi kellékeiből állították össze. A 13 szerepet összesen 70 színész, több generáció játszotta, egymásnak adva át a tudást. Rádiós szerepét Presser Gábor saját bevallása szerint Kaszás Attilára írta, aki egy zseniális színész volt.

beolvasa-s0003_exact1980w.jpg

Padlás eredeti szereposztásban

Az eredeti szereposztásból két színész a mai napig játszik az előadásban: Igó Éva kezdetben Süni volt, most már Mamókaként főzi a szilvásgombócot. Hegedűs D. Géza az eredeti szereposztás Barrabása volt, ma pedig már Témüller szerepében láthatjuk a színpadon.

Állítólag az alkotók többször is ettek szilvásgombócot a darab írása közben, ennek emlékére született a darab egyik népszerű dala.

 

Presser Gábor szavaival élve:

 

A titkok a szavak mögött rejlenek. A színészek ne akarják a Padlás dalait mindenáron nagyot énekelve előadni, hanem a szívükkel, a zenével eggyé válva meséljék a történetet.

 

358.jpg

Bolyongók – Madách Színház

 

Szárnyati! Hallasz minket? Vétel. Amióta elhagytuk a bolygót, semmit nem hallunk felőled. Mégis minden percben érezzük, hogy velünk vagy. A fülünkben kopognak a szavaid, rímeid, minden, amit tőled kaptunk. Szeretnénk megköszönni. Talán eljut hozzád ez a palackposta. Mi elindultunk a Föld felé. De még hosszú út áll előttünk. Sok mindent kell megbeszélnünk. Azt hiszem, nagy felfedezés küszöbén állunk. A felnőtté válás küszöbén. Szárnyati Géza, te ismeretlen, mégis ismerős lény, megmutattad nekünk, földi bolyongóknak, hol kezdjük. Megmutattad, mihez nyúljunk, ha elakadunk. Hogy ne csak túléljünk. Éljünk. Felelősek vagyunk a döntéseinkért. És van remény új világokat felfedezni. Külön-külön. És együtt is. Eszter voltam. Adás vége.”

Zenés űrtörténet animációkkal és magyar versekkel, amit Szirtes Tamás igazgató felkérésére Szemenyei János írt, rendezett és ő a darab zeneszerzője is. Tele van fülbemászó dalokkal, ismerős versekkel, más megvilágításban. A sci-fi világa összemosódik a szépirodalommal, ezzel szeretnék megszerettetni a mai gyerekekkel a verseket, úgy hogy nekik is élvezetes legyen. Szerencsés voltam, hogy ott lehettem a premieren, azért is voltam kíváncsi, mert a Rocksuli című musicalben játszó gyerekek szerepeltek a Bolyongókban. Ez az előadás is bizonyítja, hogy egy darab sikeressége nem azon múlik, hány szereplő játszik benne, milyen sok és látványos a díszlet. A Bolyongók 6 szereplője egy fantasztikus előadást hozott létre, nálam abszolút célba talált az üzenete.

 

Kép: Madách Színház, Vígszínház

*A blogon látható szöveg a szerző tulajdona!

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://uhublog.blog.hu/api/trackback/id/tr4516657070

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása